Історія справи
Ухвала КАС ВП від 23.01.2019 року у справі №2а-36/09Постанова ВАСУ від 16.01.2014 року у справі №2а-36/09

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" січня 2014 р. м. Київ К/9991/47021/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Чалого С.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної податкової адміністрації у Херсонській області на постанову Дніпровського районного суду міста Херсона від 02 квітня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової адміністрації у Херсонській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2006 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної податкової адміністрації у Херсонській області, у якому, з урахуванням заяв про збільшення позовних вимог, просив суд:
визнати неправомірною бездіяльність відповідача по встановленню доплати в розмірі від 25 до 50% від суми пенсії, яка могла бути нарахована, та премії;
зобов'язати ДПА у Херсонській області перерахувати його заробітну плату за період з жовтня 2003 року по 07 жовтня 2004 року, додатково включивши до неї щомісячну доплату в розмірі 50% від суми пенсії, яка б могла бути нарахована;
визнати право на отримання надбавки за безперервну службу з 01 липня 2003 року та зобов'язати ДПА у Херсонській області перерахувати його заробітну плату за період з 11 липня 2003 року по 01 вересня 2004 року, додатково включивши до неї щомісячну надбавку за безперервну службу у розмірі 50% до грошового забезпечення;
зобов'язати ДПА у Херсонській області перерахувати його заробітну плату за період з 11 січня 2001 року по 07 жовтня 2004 року, додатково включивши до неї щомісячну премію у розмірі 33,3% від фонду оплати праці; перерахувати розмір вихідної допомоги, додатково включивши у розрахунок щомісячну доплату від суми пенсії і премію;
виплатити позивачу різницю між перерахованою і фактично наданою заробітною платою за період з 01 січня 2001 року по 07 жовтня 2004 року, а також виплатити різницю між перерахованою і фактично наданою вихідною допомогою;
видати довідку про грошове забезпечення позивача, для перерахунку пенсії станом на 01 травня 2007 року, додатково включивши в неї надбавку за безперервну службу у розмірі 50 відсотків до грошового забезпечення та направити її до ГУПФ України в Херсонській області для здійснення перерахунку пенсії з 01 травня 2007 року;
видати новий грошовий атестат на ім'я позивача, включивши до нього доплату в розмірі 50% від суми пенсії, яка б могла бути нарахована та премію у розмірі 33,3% від фонду оплати праці;
на підставі нового грошового атестату розрахувати розмір пенсії позивача та видати нові довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за весь час його перебування на пенсії і направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області для здійснення відповідних перерахунків і виплат, встановити відповідні строки виконання судового рішення.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 07 жовтня 2004 року наказом Державної посадкової адміністрації у Херсонській області він був звільнений з посади на пенсію за пунктом "в" статті 64 "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року №114. На день звільнення мав 21 рік вислуги років у пільговому обчисленні.
У жовтні 2003 року позивач набув право на отримання пенсії за вислугу років, але за своєю згодою та в інтересах справи був залишений на службі. На думку позивача, відповідач, ігноруючи вимоги законодавства, порушив його право на отримання щомісячної доплати в розмірі від 25 до 50% від суми пенсії, яка б могла бути нарахована та премії, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року №1592 "Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби".
Також, позивач вказував, що ігноруючи вимоги Указу Президента України від 12 липня 2003 року №595, відповідач більше року не встановлював і не виплачував йому щомісячну надбавку за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення, залежно від стажу служби.
Постановою Дніпровського районного суду міста Херсона від 02 квітня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2011 року, позовні вимоги задоволено частково: визнано неправомірною бездіяльність ДПА у Херсонській області по встановленню ОСОБА_2 премії, передбаченої пп."2" п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1996 року №1592 з 01 березня 2003 року; зобов'язано ДПА у Херсонській області встановити позивачу з 01 квітня 2003 року щомісячну премію у розмірі 33,3% до грошового забезпечення. Зобов'язано ДПА у Херсонській області перерахувати ОСОБА_2 заробітну плату за період з 01 квітня 2003 року по 07 жовтня 2004 року додатково включивши у розрахунок премію та платити різницю між перерахованою і фактично наданою заробітною платою; зобов'язано ДПА у Херсонській області перерахувати ОСОБА_2 розмір вихідної допомоги при звільненні на пенсію, додатково включивши у розрахунок премію та виплатити різницю між перерахованою і фактично наданою вихідною допомогою; зобов'язано ДПА у Херсонській області видати новий грошовий атестат на ім'я ОСОБА_2, включивши до нього премію у розмірі 33,3% від фонду оплати праці; зобов'язано ДПА у Херсонській області на підставі нового грошового атестату розрахувати новий розмір пенсії позивача та видати нові довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за весь час його перебування на пенсії і направити їх до ГУПФ України в Херсонській області для здійснення пенсійних виплат. Виплатити позивачу різницю між перерахованою і наданою сумою пенсії з 07 жовтня 2004 року до моменту перерахунку; зобов'язано ДПА у Херсонській області видати на ім'я ОСОБА_2 довідку про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 травня 2007 року, додатково включивши в неї надбавку за безперервну службу у розмірі 50 відсотків до грошового забезпечення та направити вказану довідку до ГУПФ України в Херсонській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 травня 2007 року. В іншій частині позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі Державна податкова адміністрація у Херсонській області з посиланням на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач проходив службу в органах податкової міліції ДПА в Херсонській області, з якої він був звільнений 07 жовтня 2004 року за п. "в" ст. 64 "Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №114 від 29 липня 1991 року.
На день звільнення позивач займав посаду старшого оперуповноваженого відділу організації оперативно-розшукової діяльності та розшуку неплатників податків оперативного управління податкової міліції ДПА в Херсонській області. Вислуга років позивача на момент звільнення у пільговому обчисленні складала 21 рік.
На підставі Закону України від "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу призначено пенсію за вислугою років.
Пенсія розрахована з грошового забезпечення, до складу якого включено: посадовий оклад, надбавки за військове звання, за вислугу років, за особливі умови служби за Указом Президента України N 288 та праці, за роботу в умовах режимних обмежень та за Указом Президента України №370.
Щомісячна доплата в розмірі від 25 до 50 % суми пенсії, яка б могла бути позивачу нарахована, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 1592 від 31.12.1996, та премія в розмірі 33,3%, при розрахунку пенсії позивача не врахована, оскільки вони не входили до складу грошового забезпечення.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 27 Закону України від 04.12.1990 № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) форми і розміри матеріального забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції, включаючи грошове утримання, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України N 4 від 15.04.2004 року "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", згідно з частиною 3 статті 43 Закону України від 09.04.1992 N 2262-XII (в редакції Закону від 15.06.2004 N 1769-IV) доплата у розмірі від 25 до 50 % суми пенсії, яка б могла бути нарахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 1592 від 31.12.1996, і яка теж є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, також має зараховуватись при нарахуванні пенсії, проте лише тим особам, котрі отримували її під час проходження служби.
Матеріалами справи не підтверджується те, що під час проходження служби позивачем щомісячна доплата, передбачена підпунктом 1 "г" пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України N 1592 від 31.12.1996, йому призначалась, нараховувалась або виплачувалась.
Окрім того, премія у розмірі 33,3% на день звільнення позивача встановлена не була та не виплачувалась.
Судами залишилось поза увагою те, що встановлення премій та доплат є правом керівників органів ДПА на їх встановлення, а не обов'язком.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог про бездіяльність відповідача щодо не встановлення доплати в розмірі від 25 до 50% від суми пенсії, яка могла бути нарахована, та премії.
Щодо позовних вимог про протиправність дій відповідача щодо видачі довідки про грошове забезпечення позивача із виключенням з неї надбавки за безперервну службу у розмірі 50 відсотків до грошового забезпечення, яку отримував позивач під час проходження служби, то слід зазначити наступне.
Указом Президента України «Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу» від 24 квітня 2003 року №370 (який втратив чинність з 01.01.2008) Голові Служби безпеки України та Міністрові внутрішніх справ України надано право встановлювати відповідно військовослужбовцям Служби безпеки України і працівникам органів внутрішніх справ України щомісячні надбавки за безперервну службу в органах безпеки і органах внутрішніх справ у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 5 років - до 10; понад 10 років - до 30; понад 15 років - до 50; понад 20 років - до 70; понад 25 років - до 90 відсотків. Порядок і умови виплати зазначених надбавок визначаються Головою Служби безпеки України та Міністром внутрішніх справ України.
Указом Президента України від 12 липня 2003 року №595 було поширено чинність Указу Президента України «Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу» від 24 квітня 2003 року №370 на осіб начальницького складу податкової міліції.
Відповідно до положень пункту 1 наказу Державної податкової адміністрації України «Про заходи щодо виконання Указу Президента України від 12.07.2003 року №595» від 04 лютого 2004 року №71 з урахуванням змін, внесених наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2005 року №115, встановлено, що голова ДПА України залишає за собою право встановлювати (скасовувати) наказом ДПА України особам начальницького складу податкової міліції за високі результати у службовій діяльності щомісячні надбавки за безперервну службу у відсотках до грошового забезпечення залежно від стажу служби.
Позивачу ця надбавка під час проходження служби була встановлена.
Разом з цим, відповідно до п.9 Постанови КМ України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови та визнанням такими, що втратили чинність, актів Кабінету Міністрів України та Указів Президента України, розміру заробітної плати (без премії), грошового забезпечення (без премії) в окремих працівників державних та інших органів, умови оплати праці яких визначені цією постановою, та у працівників, прирівняних згідно з нормативно-правовими актами, що втрачають чинність, за умовами оплати праці до працівників державних органів, або яким передбачено збереження умов оплати праці за попередньою посадою, на час роботи на займаній посаді виплачується різниця між заробітною платою (без премії), грошовим забезпеченням (без премії), визначеною за умовами оплати праці, згідно з нормативно-правовими актами, що втратили чинність, та розміром заробітної плати, встановленим за новими умовами оплати праці.
Згідно з пунктом 15 постанови N268 умови оплати праці, затверджені цією постановою, застосовуються з 1 січня 2006 року, а для працівників, окремі умови оплати праці яких визначені указами Президента України, - з 1 квітня після визнання такими, що втратили чинність, цих указів.
Постановою КМ України від 12.05.2007 №700 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року N 268" затверджено нові умови оплати праці, які застосовуються з1 травня 2007 року.
Таким чином, постановою N268 встановлені нові умови праці та нові розміри посадових окладів, у зв'язку з чим не допускається перерахунок грошового забезпечення з урахуванням нових розмірів посадових окладів та зі збереженням раніше виплачуваних видів грошового забезпечення, які з 1 квітня 2006 року не застосовуються.
Отже, постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року N 268 не передбачено з 1 квітня 2006 року виплати надбавки за безперервну службу у розмірі 50 відсотків.
Крім того, загальна сума щомісячного грошового забезпечення із введенням нових умов оплати праці не зменшилася, а навпаки значно збільшилася.
Таким чином, колегія суддів доходить висновку, що направляючи до ГУ ПФУ в Херсонській області лист №4123/10/05-037/83 про грошове забезпечення ОСОБА_2 без урахування вказаної вище надбавки, відповідач діяв в межах своїх повноважень та на виконання вимог чинного законодавства України.
Зазначені обставини відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової адміністрації у Херсонській області задовольнити.
Постанову Дніпровського районного суду м.Херсона від 02 квітня 2009 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2011 року скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Державної податкової адміністрації у Херсонській області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: